KLESZCZE

Kleszcze to pajęczaki należące do rzędu roztoczy. Na świecie żyje około 870 gatunków kleszczy, natomiast w Polsce występuje około 19 gatunków.

Warto wiedzieć, że występujący w Polsce to kleszcz pospolity.

Środowiskiem życia kleszczy jest ściółka leśna. Wbrew obiegowym opinią kleszcze nie żyją na drzewach i nie skaczą na przechodzących żywicieli. W poszukiwaniu żywiciela kleszcz wspina się na trawy, krzewy do około 120-150cm, dlatego „zbieramy” te pasożyty przechodząc i ocierając się o rośliny.

Liczba kleszczy z roku na rok globalnie się zwiększa.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED KLESZCZAMI?

Gdy będziemy przebywać w miejscach gdzie możemy być narażeni na atak kleszczy powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Zadbajmy o odpowiednie ubranie osłaniające jak największą  powierzchnię ciała (długie rękawy, nogawki i pełne buty). Po powrocie do domu należy jak najszybciej zmienić ubranie i obejrzeć swoje ciało, wziąć prysznic.

 

 

 

UKĄSZENIE

Ukąszenie kleszczy są bezbolesne gdyż wraz z ukłuciem kleszcz wprowadza substancje znieczulające i inne (przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne) ułatwiające żerowanie.

W czasie ukłucia i wysysania krwi kleszcz przenosi groźne choroby zakaźne.

SPOSÓB USUWANIA KLESZCZY

Wczepionego w skórę kleszcza należy jak najszybciej się pozbyć za pomocą pęsety z cienkimi końcami, kleszczołapkami lub za pomocą pompki próżniowej. Trzeba mocno chwycić kleszcza jak najbliżej miejsca wbicia podważyć a następnie pewnym ruchem wyciągnąć.

 

 

CHOROBY PRZENOSZONE PRZEZ KLESZCZE

Jedną z chorób jest:

·         Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

·         Borelioza oraz inne choroby odkleszczowe

Jak do tej pory wynaleziono jedynie szczepionkę na KZM.